פורסם ב- כתיבת תגובה

מונחים במערכות אזעקה – סוגי גלאים סוגי מערכות גילוי וסוגי צופרים.

סוגי גלאים למערכות פריצה 

גלאי טמפרטורה

גלאי טמפרטורה משמש לזיהוי שינוי עלייה או ירידה בטמפרטורה במקום ההתקנה .מותקן לרוב בחדרי קירור ומקררים למניעת נזק לסחורה במקרה שהטמפרטורה תעבור את הגבול מהטמפרטורה המבוקשת. הטמפרטורה המבוקשת ניתנת לכיוון.

גלאי אקוסטי

גלאי אקוסטי הנו גלאי המזהה קול ניפוץ זכוכית ועל ידי כך מפעיל את האזעקה. גלאי זה אמין ומספיק לו צליל אחד כדי להגיב. הצליל נלכד ע”י מיקרופון המותקן בתוכו. גלאי זה יכול להגיע לגילוי צלילים שאינם נשמעים באוזני בני אדם – צלילים שעוצמתם נמוכה ביותר. גלאי אזעקה זה מותקן בדרך כלל בחנויות ליד חלונות הראווה, למניעת חבלה בהם.

גלאי דלת מגנטי ( Reed Switch Detector)

גלאי מגנט מורכב משתי יחידות. יחידה אחת הנה מגנט פשוט ואילו היחידה השנייה מכילה קפסולה עם מפסק מתכתי. כאשר מקרבים את המגנט למפסק המפסק, יוצר קצר, כאשר מרחיקים בן השניים, המפסק נפתח.
מיועד בעיקר להתקנה על דלתות ,על תריסים ועל חלונות הזזה.

גלאי נפח – אינפרה אדום  ( PIR Detector)

הגלאי הנו אלמנט מזהה תנועה. בניגוד לדעה הרווחת, כי גלאי נפח מזהה שינוי בנפח החדר, גלאי נפח מזהה תנועה בעזרת כמה קרניים אינפרה אדומות. עיקרון הפעולה הנו הגלאי מודד את הטמפרטורה בקצה כל קרן ואם גוף בעל טמפרטורה שונה חוצה את הקרן הגלאי מזהה את שינוי החום ומפעיל ממסר פנימי. מיועד לחדרי מגורים ולחללים סגורים.

גלאי קרן (IR Beam Detector)

גלאי קרן כשמו כן הוא: מייצר קרן אינפרה אדומה. הגלאי קיים בשני דגמים עיקריים, הראשון משדר ומקלט שתי יחידות נפרדות אשר ביניהן עוברת קרן, והשני משדר ומקלט ביחידה אחת המעבירה את הקרן באמצעות מחזיר אור. מיועד להתקנה חיצונית להגנה על כמה חלונות בעזרת קרן אחת או יותר .משמש לחצרות, לחומות ולשטחים פתוחים.

גלאי סורג

גלאי סורג הנו כגלאי קרן – אך במקום קרן אחת או שתי קרניים, יש לו בין שש לשתיים עשרה קרניים אשר מותקנות בין המשדר למקלט באלכסון, ובכך יוצרות הדמיית סורג.

גלאי וילון (Curtain Detector)

גלאי וילון הנו גלאי נפח לכל דבר בעל אלומת גילוי צרה של מעלות בודדות. זאת בניגוד לגלאי נפח בעל אלומה של 110 מעלות בערך. בדרך כלל מיועד להתקנה על גבי חלונות ופתחים בתוך מבנים.

גלאי תקרה

גלאי תקרתי הנו  גלאי נפח שזוויות הגילוי שלו הן 360 מעלות. גלאי זה מיועד להתקנה על התקרה. התקנת גלאי תקרתי חוסכת במספר הגלאים המותקנים ומאפשרת שטח גילוי רחב יותר.

גלאי אנטי מסק (Anti Mask detector)

גלאי אנטי מסק הנו גלאי משולב, המכיל גלאי נפח, ולכן כאשר ישנה תזוזה בחלל, הגלאי יזהה אותה. אם ויהיה ניסיון להסתיר את עינית הגלאי על ידי ריסוס צבע או הצבת מחסום, יחידת ה-IR המייצרת אלומת אור סביב הגלאי תתריע על כך שאלומת האור חסומה.

גלאי חיצוני ( External Detector)

גלאי חיצוני הנו גלאי נפח אשר ראשית מיועד להתקנה חיצונית. המשמעות הנה יכולת עמידה בגשם ובשמש. בנוסף לעמידותו גם צורת הגלאי שונה. כלומר, יכולת הגלאי איננה מבוססת רק על קרניים אינפרה אדומות בדומה לגלאי הנפח, אלא גם על טכנולוגיה נוספת מבוססת מיקרוגל, אשר מייצרת עלומות גל ומזהה שינויים על ידי החזרי הגל בדומה לתצורת התזוזה של עטלפים.

גלאי אלחוטי ( Wireless Detector).

גלאי אלחוטי הנו גלאי אשר מעביר את אות הגילוי שלו בשידור רדיו בתדר 433KHZ (ישנם גם גלאים בתדר 866KHZ) למקלט, והמקלט מעביר את המידע בצורה קווית למערכת האזעקה או כאשר המקלט היה יחידה אינטגרלית של מערכת האזעקה.

גלאי זעזועים

גלאי אשר מטרתו לגלות תזוזה חזקה של האלמנט שעליו הוא מותקן, לדוגמה קיר גבס. מטרתו לגלות אם מנסים לפרוץ לשטח עליו הוא מגן על ידי שבירת הקיר.

סוגי מערכות אזעקה ופריצה 


לוח בקרה (Control Panel)

לוח הבקרה הוא ה”מוח” של מערכת האזעקה וכל יחידות המערכת מחוברות אליו.
כל הגלאים השונים, לוחות המקשים, הסירנות והחייגנים מחוברים ללוח הבקרה ובו מתבצע עיבוד המידה על ידי מיקרו מעבד. לוח הבקרה “מחליט” על פי המידע המתקבל מתי יש להפעיל את האזעקה (סירנה), מתי יש להודיע למוקד וכו’.
ישנן מערכות שבהן לוח הבקרה, הסירנה ולוח המקשים משולבים בקופסה אחת, אך ברובן לוח המקשים מרוחק מלוח הבקרה, כאשר זה האחרון מוסתר ומוגן.


לוח מקשים (Keypad)

לוח המקשים במערכת האזעקה/בקרת אש הוא הקשר בין המפעיל (המשתמש) לבין המערכת, ממש כשם שהמוניטור ולוח המקשים הם הקשר שלנו למחשב האישי.
ישנן מערכות המופעלות על ידי מפתח ואין להן לוח מקשים, אך היום כמעט לכל המערכות יש לוח מקשים כלשהו. לוח המקשים יכול להיות חלק מהבקרה או נפרד. לוח המקשים כולל לחצנים וכן תצוגה. התצוגה משמשת לצורך הצגת מצב המערכת, האזורים, או על תקלות.
קיימים שלושה סוגי תצוגות עיקריים בלוחות מקשים: תצוגה כותבת (על ידי מסך LCD ובו אותיות ומספרים), תצוגת צלמיות (אייקונים) ותצוגת נוריות (LED).
במערכות יקרות יותר (בעיקר כאלו המשולבות עם מערכת בית חכם) ישנם גם לוחות מקשים שהם בעצם לוח מגע גרפי משוכלל (VGA Touch Screen), אשר מאפשר מלבד שליטה על מערכת האזעקה גם צפייה במצלמות אבטחה וכדומה (ממש כמו מסך של מחשב).


חייגן קווי 

חייגן מפשר חיוג על קו הטלפון ושיגור הודעות אירועים ותקלות למשתמש ו/או למוקד האבטחה.
החייגן בדרך כלל משולב בתוך מערכת אזעקה, אך קיימות גם אזעקות שבהן החייגן הוא חיצוני למערכת ולפעמים אפילו בקופסה נפרדת.
מספרי הטלפון של המוקד ו/או המשתמש מאוחסנים בזיכרון החייגן . כאשר החייגן מקבל פקודה, בעקבות אירוע או תקלה, הוא מחייג למספרי הטלפון                            שהוזנו מראש ומדווח בהתאם לאירוע/תקלה בפורמט ידוע מראש.


מתאם סלולרי או חייגן סלולרי 

היחידה היא למעשה חייגן סלולרי הכולל כרטיס SIM. במקרה של התרעה המערכת משגרת הודעות קוליות או SMS שנקבעו מראש למיספרים אשר תוכנתו מראש על מנת להתריע על פריצה .


סוללת גיבוי לנפילת חשמל

בכל רכזת מותקנת סוללת גיבוי למקרה של הפסקת חשמל.הסוללה מחזיקה בדרך כלל עד 36 שעות.


צופר חיצוני – פנימי

מטרת הצופר היא לצפור בעת אזעקה  ובכך להתריע ולהודיע לפורץ ולסביבת ההתקנה כי בבית/עסק יש פריצה.


מפסק טמפר (Tamper)

הפירוש של Tamper באנגלית הוא לטפל/ להתעסק.
מפסק אשר מתפקידו לדווח כאשר מנסים לחבל עם אחד מרכיבי המערכת. בדרך כלל מפסק הטמפר מותקן כהגנה על המעטה החיצוני של יחידה/גלאי/לוח מקשים/אחר.

 קישור לרכישת מערכות אזעקה ופריצה און ליין לחץ כאן 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *